1. Важливість тканинної серветки
Деякі відвідувачі ресторанів ігнорують тканинні серветки. І марно, адже вони потрібні не тільки для красивої сервіровки, але і щоб захистити одяг від впала їжі.
До речі, призначення тканинної серветки тільки в тому, щоб покрити нею коліна – заправляти її за комір не варто, це буде вважатися ознакою поганого тону.
Якщо їжа все-таки впала, і серветка забруднилася, офіціант замінить її на чисту. У разі закінчення трапези, або якщо вам необхідно вийти з-за столу, тканина знімається з колін, згортається і залишається зліва від тарілки.
А ось в саму тарілку класти її не потрібно, навіть якщо остання чиста.
2. Про тарілці і столові прилади
Тарілку з блюдом неетично пересувати по столу або повертати - вона повинна залишатися під час трапези нерухомою. Якщо ж виникає необхідність присунути до себе якусь їжу, то слід перемістити столовими приборами саме блюдо.
А ось якщо зрушився столовий прилад, причому так, що впав на підлогу, не поспішайте нахилятися і його піднімати – це робота офіціантів: вони і впалу вилку або ніж заберуть, і чисті на заміну принесуть.
3. Правильно сідаємо і встаємо з-за столу
Далеко не кожен знає, що і сідати, і вставати з-за столу потрібно за правилами. Так, етикет свідчить, що жінка, якій допомагає сісти чоловік, підсуваючи до неї стілець, повинна почати на нього опускатися тільки тоді, коли останній торкнеться її ніг.
Крім того, не потрібно розвалюватися на стільці – краще сидіти ближче до краю – так зберігається рівновага, легше тримати поставу, та й до столу знаходишся просто ближче.
Вставати з-за столу теж потрібно правильно: не потрібно переміщати руки до стільця, а відсувати його від себе потрібно своїм тілом, а зап'ястя при цьому повинні залишатися на рівні столу.
Коли ви встали з-за столу, але збираєтеся за нього повернутися, стілець засовувати під стіл не потрібно.
4. Якщо замовили салати
Салати замовляються досить часто, проте вони, як не дивно, можуть виявитися досить підступними в плані дотримання правил поведінки за столом. Так, наприклад, іноді їх подають не тільки з виделкою, але і ножем, проте останній краще не використовувати – для салату використовується один прилад.
Інше правило пов'язане, скоріше, з тим, щоб не потрапити в незручну ситуацію, проте саме салати зазвичай є її джерелом. Вся справа в тому ,що в них буває досить багато зелені – такі страви краще обходити стороною, щоб потім не сидіти перед гостями з кропом, застряглим між зубів.
А якщо конфуз все-таки трапився, то для видалення застрягла їжі краще піти у вбиральню, а не проробляти ці операції прямо за столом.
5. Поводження з гарячими стравами та напоями
Якщо ми їмо вдома гаряче блюдо, то часто охолоджуємо його, просто подувши на нього. А ось в ресторані подібні ритуали вважатимуть ознакою поганого тону.
Під час трапези в громадському місці, щоб не потрапити в халепу, краще почекати, поки їжа самостійно трохи охолоне, і тоді почати спокійно її їсти.
Приблизно так само потрібно звертатися із занадто гарячими напоями: на них не тільки не слід дути, але і відпивати безпосередньо з чашки відразу не рекомендується.
Спочатку варто спробувати чай або каву ложкою, перевіряючи температуру – таким чином, зменшується ризик обпектися і не зробити через це різких і необережних рухів, не дай бог, протоку окріп на себе.
6. Прилади, що використовуються для різних страв
Є такі страви, до яких подаються особливі прилади. Але ось навіть в стандартних виделцi з ножем можна заплутатися, якщо не знати точно, які страви чим потрібно їсти.
Так, наприклад, для цілісних м'ясних страв - наприклад, стейка, сирів твердих сортів, а також великих овочів використовується і виделка, і ніж. А ось інші страви досить вживати однією виделкою.
А ось устриці їдять без використання столових приладів, незважаючи на те, що до них теж подається виделка – її можна використовувати тільки для того, щоб відокремити м'якоть від раковини.
Потім вміст випивають як з блюдця, а після порожню раковину залишають на тарілці в перевернутому вигляді.
Є і спеціальна ложка для вживання меду: правда, зустрінеш її не у всіх ресторанах.
Але ось там, де вона є, варто нею скористатися правильно: так, спочатку ложку опускають в мед і провертають, після чого її витягують, продовжуючи при цьому обертати, і підносять безпосередньо до чашки або тарілці.
Трясти ложкою неприпустимо - так і забруднитися можна, і виставити себе невігласою.
7. Про страви, які потрібно їсти акуратно
Особливу обережність слід дотримуватися в той момент, коли ви їсте кекси, печиво та інші подібні десерти, що рясніють крихтами.
Їх беруть руками і акуратно надкушують. А ось від бутербродів і бургерів в ресторані краще взагалі відмовитися – акуратно їх з'їсти просто не вийде.
8. Вибір кави в залежності від часу доби
У столовий етикет з Італії прийшли правила вживання різних видів кави в залежності від часу доби. Вся справа в тому, що італійці вважають страви і напої з вмістом молока більш важким, а тому намагаються вживати їх до обіду.
Тому і з'явилося правило: капучино – відмінний вибір для ранкового напою, а для другої половини дня краще залишити американо або еспресо.
9. Особливості ведення бесіди в ресторані
Часто в ресторани і кафе приходять не тільки для того, щоб поїсти, але і для спілкування з друзями, близькими або партнерами по бізнесу. Такі зустрічі також "регламентуються" правилами столового етикету.
Так, наприклад, ознакою поганого тону буде вважатися зауваження співрозмовнику, на яке він не зможе відразу зреагувати.
А ось якщо він забруднився, у нього розстебнувся гудзик або застряг шматочок їжі в зубах – про це варто оповістити відразу, але так, щоб це було максимально непомітно для оточуючих, наприклад, жестом.
Всі розмови в ресторанах ведуться спокійним голосом і не дуже голосно, щоб не заважати іншим відвідувачам. Нецензурні слова під час бесіди неприпустимі.
Ще однією забороною є розмова по телефону прямо за столом, тим більш гучним голосом – це грубе прояви неповаги, як до інших відвідувачів закладу, так і до ваших співрозмовників.
Тому якщо немає можливості проігнорувати дзвінок, то для розмови доведеться вийти з-за столу.
10. Спілкування з офіціантами
Офіціант не тільки подає страви і приносить рахунок, але і робить ваше проведення часу в ресторані максимально комфортним.
Тому немає нічого поганого в тому, щоб запитати у нього, як правильно їсти ту чи іншу страву, і з чого вона складається.
Також, якщо офіціант стоїть поруч, то саме він повинен передати вам сіль, перець або хліб – не варто просити про це свого супутника.
Якщо офіціанта потрібно покликати до столика, неприпустимо використовувати для цього гучні вигуки і, тим більше, постукування ножа або вилки об келих або тарілку.
Досить змахнути рукою, щоб людина вас помітила, або, зустрівшись з ним поглядом, кивнути. Персонал також може допомогти в оплаті рахунку, якщо вас кілька людей, а платити буде кожен за себе.
Потрібно просто попередити офіціанта про це, і він правильно сформує чек.
Як би це дивно не звучало, але існують і правила, які пояснюють, як правильно залишати чайові.
Так, наприклад, їх ні в якому разі не можна давати офіціанту прямо в руку – це вважається ознакою поганого тону, а в деяких країнах і зовсім - образою ресторанного персоналу.
Розмір чайових зазвичай визначає клієнт, проте є і усереднена сума - як правило, вона становить десяту частину від рахунку.
